Max 2 personer
Bo i hjärtat av Chania
Vill du bo mitt i Chanias gamla stadskärna, bara 100 meter från den venetianska hamnen och 900 meter från sandstranden Nea Chora? Då är El Greco Hotel en säker hit.
På det charmiga byhotellet får du grekisk atmosfär, ett pulserande byliv och massor av trevliga restauranger precis utanför hotellets dörr. El Greco Hotel ligger i Gamla stan och du kan enkelt utforska de gamla slingrande kullerstensgatorna eller njuta av de många shoppingmöjligheterna.

Historisk atmosfär och badsemester i ett
På El Greco Hotel bor du i hjärtat av Chanias charmiga gamla bydel, där historiska gränder, mysiga tavernor och små butiker ligger precis utanför dörren. När du känner för en dag på stranden behöver du inte lämna stadskärnan - sandstranden Nea Chora ligger bara 900 meter bort.
Här kan du hyra strandstolar och parasoller, ta ett dopp i det kristallklara vattnet eller bara njuta av solen. Om du blir hungrig finns det flera kaféer och restauranger precis vid stranden - perfekt för en avslappnad lunch med havsutsikt.
Solnedgång och havsutsikt från takterrassen
Upplev den magiska solnedgången och njut av goda drinkar och snacks på El Greco Hotels charmiga takterrass. Härifrån kan du njuta av en hisnande utsikt över det glittrande havet, den venetianska hamnen och de majestätiska bergen i horisonten.
Takterrassen är i allmänhet öppen från maj till slutet av september, dagligen från kl. 19 - 01.
Frukost ingår i vistelsen och serveras i hotellets mysiga café, som ligger precis intill. Senare på dagen öppnar caféet igen för drinkar och lättare måltider.
Hotellet har också hiss och en 24-timmarsreception, så du har alltid hjälp till hands - oavsett tid på dygnet.
Modern komfort och konstnärlig atmosfär
El Greco Hotel har fått sitt namn efter den världsberömde kretensiske målaren El Greco och hotellets inredning är inspirerad av hans färgstarka och särpräglade konst. Här finner du en unik atmosfär där konst och komfort går hand i hand.
Bo i välinredda dubbelrum eller suiter med allt du behöver för din semester. Här finns eget badrum, luftkonditionering, platt-TV, minikylskåp, gratis Wi-Fi, fransk altan eller balkong. Dubbelrummen är idealiska för par medan sviterna erbjuder extra utrymme och komfort för upp till tre gäster - perfekt för små familjer eller vänner som reser tillsammans.
Observera
Buller från gator och stadsliv kan förekomma. Det finns ingen pool på hotellet.
En vistelse på El Greco Hotel rekommenderas alla, utom för rullstolsburna. Kontakta våra resesäljare på tel. 0775-888 916 för ytterligare information.
Hotel El Grecos officiella klassificering är 3. Läs mer om den officiella klassificeringen och våra hotellkategorier.
Rummen
Hotellets design och inredning är inspirerad av den grekiske målaren El Greco, vilket återspeglas i alla rum.
Dubbelrum med balkong mot gatan
Allt detta får du:
Frukost ingår
Dubbelrum, 16 m2
Dubbelsäng eller 2 enkelsängar
Balkong med 2 stolar och ett litet bord
Minikylskåp
Badrum med duschkabin
Hårtork
TV med plattskärm
Gratis Wi-Fi
Gratis luftkonditionering
Säkerhetsbox (extra kostnad)
Observera
Oväsen från gatu- och stadslivet kan förekomma.
Rummen har inte vattenkokare.

Suite med balkong mot gatan
Allt detta får du:
Max.3 personer
Frukost ingår
2-rumssuite, 28 m2
2 sängplatser och 1 extrabädd
Balkong med 2 stolar och ett litet bord
Minikylskåp
1 sovrum med två enkelsängar (twin beds)
1 vardagsrum med bäddsoffa
Badrum med duschkabin
Hårtork
TV med plattskärm
Gratis Wi-Fi
Gratis luftkonditionering
Säkerhetsbox (extra kostnad)
Observera
Buller från gatu- och stadsliv kan förekomma.
Rummen har inte vattenkokare.

Dubbelrum med fransk altan
Allt detta får du:
Max 2 personer
Frukost ingår
Dubbelrum, 16 m2
Dubbelsäng eller 2 enkelsängar
Fransk altan
Minikylskåp
Badrum med duschkabin
Hårtork
TV med plattskärm
Gratis Wi-Fi
Gratis luftkonditionering
Säkerhetsbox (extra kostnad)
Observera
Dubbelrummen med fransk altan vetter bort från gatan och mot Gamla stans befästningar.
Buller från gatu- och stadsliv kan förekomma.
Rummen har inte vattenkokare.


Avstånd
Närmaste sandstrand: 900 m
Chania hamnpromenad: 100 m
Busshållplats: 900 meter
Supermarket: 600 meter
Flygplats: 15 km

Mat och dryck
Bar på takterrassen (kvälls-/sommaröppen)
Frukostcafé / snackbar

Pension
Frukost ingår

Generellt
Reception
Gratis Wi-Fi

Rumstyper
Dubbelrum
Suite

Tillgänglighet
Hiss
Uppgradera din semester
I samband med bokning presenteras du för olika tillval inklusive priser. När du är redo att boka din resa och har angett resenärernas namn kan du köpa till extra benutrymme på planet och mat ombord. Du kan också köpa transfer från flygplatsen till hotellet och tillbaka.
Du behöver inte oroa dig för bagage. Det är redan inkluderat.
Utflykter på Kreta med dansk reseledare
Kreta är den största av de grekiska öarna och den som har mest att erbjuda. Våra danska reseledare är redo att ta dig till de största upplevelserna - från vandringar med magnifika landskap till turkosa laguner och Greklands största arkeologiska plats som kallas Knossos Palace.
I FolkeFerie.dk:s semesterapp kan du se de aktuella utflykterna för din semester några dagar före avresan och här kan du också boka utflykter. Du kan också boka vid ankomst. Få ett smakprov på våra utflykter på Kreta här
Vädret
Vädret på Kreta är normalt solsäkert sommarväder från maj till oktober, vilket gör den grekiska ön perfekt för en solig strandsemester under vår, sommar och höst. Kretas varma medelhavsklimat anses vara ett av de mildaste i Europa, och sommaren börjar redan i maj.
Karta över Kreta
Rabatt och semestertips

Alltid danska reseledare

Bagage ingår alltid

Din resa stödjer utsatta familjer