Värt att veta om Sivota

Sivota från A till Ö

Vi har samlat lite information som Ă€r bra att kĂ€nna till inför din semester till Sivota i Grekland.

Informationen nedan gĂ€ller specifikt för Sivota. FĂ„ svar pĂ„ andra frĂ„gor om din semester, bĂ„de före din semester, under din semester och efter semestern.

Du landar pÄ Preveza Airport pÄ grekiska fastlandet och frÄn flygplatsen till Sivota Àr det cirka 1,5 timmes transfer.

Det finns ett apotek i Sivota. Det ligger pÄ huvudgatan mellan torget och huvudvÀgen till Igoumenitsa. Det Àr öppet mÄndag - lördag kl. 09.00 - 14.00 och kl. 17.00 - 22.00 (det finns dock ett dygnet runt-öppet apotek i Igoumenitsa).

Det Àr möjligt att köpa engelsksprÄkiga tidningar i Sivota, annars kan du köpa danska tidningar i Parga.

Det finns inga banker i Sivota, men du kan ta ut pengar frÄn de tre uttagsautomater som finns runt om i staden. TÀnk pÄ att din egen bank dÀr hemma tar ut en avgift för varje transaktion.

Det finns dygnet runt-öppna uttagsautomater för VISA och Mastercard.

Dricks ingÄr vanligtvis i notan, men det Àr normalt att lÀgga till ca 10% om du Àr extra nöjd med servicen. Dricks ges vanligtvis till stÀderskor och busschaufförer.

Det Àr en god idé att dricka vatten pÄ flaska, eftersom bakteriefloran kan vara annorlunda i Sivota Àn i Sverige.

230 V anvÀnds pÄ de flesta platser i Sivota. PÄ vissa stÀllen finns det dock bara uttag för antingen tvÄ- eller trepoliga stickproppar. Vi rekommenderar att du tar med en adapter.

Den lilla grekiska kuststaden ligger pÄ den vÀstra delen av den grekiska rivieran, bara 10 kilometer frÄn Korfus sydspets.

Wi-Fi finns tillgÀngligt pÄ de flesta hotell och flera av restaurangerna och kaféerna i Sivota har ocksÄ Wi-Fi, som du kan anvÀnda om du Àter dÀr.

Du kan hyra scooter, men det rekommenderas inte eftersom du inte Àr försÀkrad om det gÄr fel, oavsett vad uthyraren lovar. Om du gör det Àr det obligatoriskt enligt lag att bÀra hjÀlm, men du mÄste ocksÄ ha ett motorcykelkörkort nÀr du kör scooter i Sivota.

Du hittar lÀkarmottagningen bredvid apoteket pÄ huvudgatan mellan torget och huvudvÀgen till Igourmenitsa. Kom ihÄg ditt pass, EHIC och reseförsÀkring om du ska gÄ till lÀkaren. Vi rekommenderar att du tar med dig myggmedel eftersom det ibland kan finnas mÄnga myggor i omrÄdet. Du kan ocksÄ köpa myggmedel i Sivota.

Det finns inga sÀrskilda krav pÄ klÀdkod i Sivota, men det Àr inte en bra idé att gÄ till en restaurang i badklÀder. Vid besök i kloster och kyrkor ska knÀn och axlar tÀckas - och ibland Àven anklarna.

Det Àr en tradition att de flesta butiker stÀnger runt siesta. Det finns dock undantag i turistomrÄden dÀr de ofta Àr öppna hela dagen. Hotell bör vara tysta mellan kl. 14.00-17.00.

Solen Àr stark, sÄ det Àr en bra idé att anvÀnda solkrÀm med minst faktor 30 - eller göra som lokalbefolkningen och gÄ in nÀr solen Àr som starkast.

I Grekland Àr det mest talade sprÄket grekiska, men man talar bÄde engelska och en del tyska - och i Sivota talar man Àven italienska.

Stadens taxistation ligger vid marknadstorget. Taxibilarna har ingen taxameter utan fasta priser. Observera att det kostar 5 - 10 euro extra att ta med bagage.

1 timme, stÀll fram klockan.

För samtal till Sverige, slÄ 00 46 före telefonnumret. För samtal frÄn Sverige till Grekland, slÄ 00 30 före numret.

Bussar gÄr frÄn Igoumenitsa till Sivota och tillbaka 3 gÄnger om dagen. Den sista bussen lÀmnar Igoumenitsa kl. 14:30, sÄ om du vill ha lite mer tid i staden, hyr en bil.

Valutan i Grekland Àr euro, 1 euro motsvarar cirka 11 SEK.

VÀdret i Sivota Àr varmt och torrt pÄ sommaren. Vintern i Sivota Àr mild och redan pÄ vÄren nÄr temperaturen ofta ca. 22 grader.

LÀs mer om vÀdret hÀr

Vanligtvis Àr butikerna i Sivota öppna frÄn:
MÄndag - lördag kl. 09.00 - 14.00
PÄ tisdag, torsdag och fredag Àr butikerna öppna mellan kl. 17.30-22.00